Невдоволення як злочин проти себе
Розвиток медицини, новинки техніки й стрімкий злет науки – безсумнівно, все це робить людське життя легшим та комфортнішим. Проте хіба наше щастя залежить тільки від зовнішніх факторів? Насправді нещасливих людей більше, ніж тих, що страждають від хвороб, бідності та голоду! А незадоволення собою – сьогодні одна з найактуальніших психологічних проблем…
Чому невдоволення є таким небезпечним для кожного з нас і як його перемогти?
Павутина невдоволення: ознаки й причини
Небезпека незадоволення полягає саме у тому, що це проблема психологічна, і найчастіше людині дуже важко самостійно виплутатися з такого стану. Наслідками нещастя є неспокійний сон, поганий апетит, низька самооцінка. Людина необґрунтовано дратується, ображається на дрібниці, її мучать постійні розчарування та комплекси. Крім того, постійне невдоволення, пригніченість, депресійні настрої є причинами багатьох хвороб. Ви ж чули вислів: «Усі хвороби від нервів»? А ще важливо пам’ятати, що нещасливі люди небезпечні для соціуму, адже породжують насилля та конфлікти!
Незважаючи на це, ми часто намагаємося не звертати уваги на свій пригнічений настрій, не помічаємо його у щоденній метушні. А в той час душевний біль поступово збільшується, незадоволення прогресує, наростає, проникаючи павутиною в усі сфери життя…
Отже, що породжує невдоволення? Невдала кар’єра, нещасливе кохання, комплекси з приводу зовнішності, конфлікти з друзями чи колективом, низькооплачувана робота… Ці життєві випробування, проблеми можуть спіткати кожного. Але слід розуміти, що психологічний дискомфорт – збій, а не норма!
Тому необхідно вчасно аналізувати та вирішувати питання, які вас турбують, тоді ви зможете призупинити руйнування свого життя.
[3. Проте, якщо ви нічого не змінюєте, то вас сміливо можна назвати злочинцем. Адже ви скоюєте жахливий злочин проти себе – не дозволяєте собі бути щасливим! А наше життя надто коротке, щоб прожити його з кислою міною…]
Часто люди переконують себе, що джерелом їхнього незадоволення є матеріальна скрута. Проте задумайтеся, чи немає у вас знайомого (родича, сусіда), в якого є і квартира, і автомобіль, і успішна кар’єра? Здавалося б, що ще йому потрібно для щастя? Проте деколи і у таких людей радісна усмішка на обличчі з’являється рідко, а пригнічений настрій псує стосунки з близькими. Що ж відбувається? Матеріальний достаток таки не гарантує людині щастя та душевного спокою?
Для пояснення цього явища можна описати соціологічне поняття «парадоксу Істерліна»: рівень задоволення життям зростає разом зі збільшенням матеріальних ресурсів лише у бідних. Коли ж матеріальна забезпеченість досягає достатнього стабільного рівня, то вже подальше зростання доходів не має впливу на щастя людини. Тобто багаті й справді мають більше можливостей та причин, ніж бідні, щоб відчувати себе щасливими, проте збільшення доходів не робить їх щасливішими.
Тому можна зробити висновок: наше щастя потребує не тільки матеріальних благ, але й позитивних емоцій, душевного спокою… А від кого все це залежить, як не від нас самих?
[3. Отже, ознаки того, що ви не задоволені своїм життям:
- Ви вважаєте себе нереалізованим.
- Ви тривожитеся щодо майбутнього, бо не маєте планів та цілей на завтрашній день.
- Ви переконані, що у вашому житті панує хаос.
- Ви відчуваєте постійну втому та безсилля.
- Ви постійно сумніваєтеся та боїтеся помилитися, не впевнені у своїх можливостях.
- Ви дратуєтеся через дрібниці, відчуваєте неспокій, спустошеність, розпач.
- У вас низька самооцінка.
- Ви залежите від чужої думки, вас постійно турбує запитання: «А що скажуть інші?»
- У вас порушений режим сну (безсоння або ж сонливість).
- Ви пасивні, ліниві та байдужі.]
Якщо вас мучить хоча б одна з перерахованих проблем, то слід негайно спасатися й змінювати своє життя!
Малюйте свою картину щастя!
Задоволення життям – фундаментальна складова щастя. Радісні, щасливі люди відчувають гармонію і з внутрішнім, і з зовнішнім світом. Вони не бажають нікому зла! Такої гармонії прагне кожен… Мабуть, тому щоденно інтернет-користувачі шукають у Мережі відповідь на запитання «Як стати щасливим?» І пошукова система пропонує нам тисячі «рецептів»! Але для кожного шлях до щастя є унікальним. Безсумнівно, історії успішних людей, поради психологів можуть стати мотивацією до дії, до змін, проте передусім потрібно навчитися слухати себе та розуміти свої потреби.
[3. Не можна пасивно чекати, що все саме налагодиться. Не налагодиться без ваших зусиль, тому не бійтеся змінювати своє життя! Звичайно, для цього потрібні психологічна стійкість, відвага, впевненість… Але хіба щось може стати на заваді людині, яка хоче бути щасливою?]
Почніть із самоаналізу: що вас турбує, не влаштовує, що і як ви можете змінити. А коли ви на щось впливу не маєте, змиріться з цим та продовжуйте будувати своє щасливе майбутнє!
Щоб позбутися депресійних настроїв та невдоволення, займіться роботою, яку ви любите, від якої ви відчуватимете радість. Річард Бренсон (Richard Branson), англійський мільярдер, у книзі «До біса все! Візьми і зроби!» (Screw It, Let’s Do It, 2006) розповів свою історію успіху. І головний секрет його щастя – це займатися тією справою, від якої ви отримуєте задоволення! А гроші обов’язково рано чи пізно з’являться як винагорода за те, що ви дозволили собі бути щасливим.
[1. Сер Річард Бренсон (Sir Richard Branson, народився у 1950 році) – англійський підприємець, мільярдер, один із найбагатших людей Великобританії. Річард є засновником корпорації Virgin Group, у яку входять сотні компаній (у тому числі звукозапису, авіаперевезень, телекомунікації, радіозв’язку та ін.) Бренсона публіка любить за екстравагантну поведінку та яскраве життя: він встановив кілька світових рекордів. Наприклад, у 2004 році найшвидше перетнув протоку Ла-Манш. Про сміливі експерименти та рекорди Річарда Бренсона можна прочитати у книжці «До біса все! Візьми і зроби!»]
Тому робіть те, що важливе і цікаве для вас! Можливо, у чомусь ви бачите свою особливу місію? Знайдіть свій сенс, як вчив у теорії логотерапії її творець віденський психолог Віктор Франкл (Viktor Frankl): «Немає такої людини, для якої життя не підготувало би якої-небудь справи. Можливість реалізувати свій сенс завжди унікальна. А людина, яка може цю можливість реалізувати, неповторна!»
Якщо на роботі немає умов для розвитку здібностей та таланту або ж ви переконані, що вас недооцінюють, то чи варта така робота вашого часу та душевного спокою?
[3. Те, що існують люди, які прокидаються щоранку із задоволенням, – це не міф! Якщо вам важко у це повірити, то, можливо, ви зараз просто не на своєму місці?]
Прагніть самореалізації та розвитку, тоді на невдоволення у вас не залишиться ні часу, ні сил.
Також важливо розібратися, чи все добре у вас вдома. Чи влаштовують вас стосунки у сім’ї? Коли у домі гармонія, тоді й легше налагодити зв’язок із зовнішнім світом. Якщо вам набридла монотонність у стосунках із коханою людиною, гнітить напружене спілкування з батьками, обговоріть те, що не влаштовує, змініть свій побут. Саме з таких, на перший погляд, дрібниць зростає постійне незадоволення, що не дає вам змоги бути щасливими…
Позбудьтеся сумнівів, що рояться у вашій голові: прийміть виважене рішення і більше не оглядайтеся!
А можливо, ви не задоволені своєю зовнішністю? Подумайте, що саме вас не влаштовує і що ви здатні зробити? Чи варто змінити зачіску, стиль? А може, ви надто вимогливі до себе і час почати себе любити такою (таким) як ви є? Час надто дорогоцінний, щоб витрачати його на картання та надмірну самокритику.
Також важливо усвідомити: нещасливі батьки не здатні зробити щасливими дітей. Тільки ваш спокій і ваша любов навчать малечу насолоджуватися кожною хвилинкою.
[3. Хіба ваші страждання «задля дітей» зроблять їх щасливими? Навпаки, ваше чадо вивчить неправильну модель поведінки та буде рости у тривозі, комплексах та смутку. На своєму прикладі показуйте своїм рідним, як отримувати від життя задоволення!]
Часто ми орієнтуємося на чужі уявлення людей про щастя. Сформовані стандарти успіху насправді деколи є далекими від реального життя, проте нас підкоряють мрії про ідеальне життя з фільмів та серіалів. Коли ж перенести добре зрежисовану яскраву картинку в реальність не вдається, ми розчаровуємося… А слід навчитися розуміти себе і свої потреби: що мені потрібно тут і зараз для внутрішнього спокою і задоволення? Нав’язані суспільством стандарти не можуть бути дієвими для всіх. Американський психолог та письменник Дейл Карнегі (Dale Carnegie) сказав: «Немає значення, що ви маєте, хто ви, де ви або що ви робите, аби бути щасливим або нещасним. Важливо те, що ви думаєте про це». Тому відштовхуйте соціальний тиск, нехай вам ніхто не нав’язує, коли потрібно почуватися реалізованим, забезпеченим, щасливим… Не бійтеся писати свій сценарій щасливого життя!
[3. Тому:
- Спробуйте дивитися на світ позитивніше.
- Будьте впевненими у своїх можливостях. Повірте в себе!
- Не намагайтеся сподобатися всім.
- Візуалізуйте свої плани на завтра, наступний тиждень, місяць, рік…
- Хваліть себе за найменші досягнення та перемоги.
- Не заздріть чужому успіху. Вчіться, розвивайтеся і підкоряйте свої вершини.
- Викореніть негатив із власного життя. Ставтеся до своїх невдач розумно: аналізуйте їх, робіть правильні висновки і продовжуйте реалізовувати задумане!]
Головна мета людського життя – бути щасливим. Спробуйте зрозуміти, що ж допоможе збудувати ваше унікальне «щастя». Що забезпечує вам справжню радість і задоволення? Чи це сімейний затишок, чи дитячий сміх, чи матеріальна незалежність і щорічний відпочинок на березі океану? Чи вас влаштує тільки гармонійне поєднання всього перерахованого? Тепер ви знаєте, чого вам слід прагнути. Все, що стосується вашого життя, вашого спокою і вашої усмішки, безцінне. Ну ж бо, рухайтеся до свого щастя! І на цьому шляху отримуйте задоволення щосекунди.
Цитати:
- Цікавтеся тим, що відбувається всередині вас, не менше, ніж тим, що вас оточує. Якщо у внутрішньому світі все гаразд, то і в зовнішньому все стане на свої місця (Річард Бах).
- Через двадцять років ви будете більше розчаровані тим, чого не зробили, ніж тим, що зробили. Тому відкиньте будь-які сумніви! Пливіть геть від безпечної гавані! Спіймайте попутний вітер своїми вітрилами. Досліджуйте. Мрійте. Відкривайте. (Марк Твен).
Автор: Соломія Чир