Quantcast
Channel: Журнал Експеримент
Viewing all articles
Browse latest Browse all 45

Ваші фінанси та покупки. 11 рекомендацій, як вберегтися від непотрібних покупок

$
0
0

Ваші фінанси та покупки.

11 рекомендацій, як вберегтися від непотрібних покупок

Кожен із нас робить покупки. Торгівля стала чи не найпередовішою галуззю економіки. На кожному кроці нам намагаються щось порекомендувати, показати, презентувати, порадити та врешті-решт продати. І все з однією метою – залізти до нас у кишеню і витягти звідки якомога більше українських тризубців.

Робиться це здебільшого двома шляхами: за допомогою реклами та безпосередньо продавців. Реклама постійно стає агресивнішою, продавці – професійнішими. В результаті досить часто ми купуємо те, що нам хочеться в теперішній момент замість того, що нам дійсно потрібне. Як в анекдоті: йшла на базар за взуттям, сподобалась блузка, а купила штани. ☺

Реклама повсюди намагається зачепити наші емоції. Якщо ти хочеш бути справжнім ковбоєм, тобі обов’язково курити сигарети Marlboro, і тільки з телефоном iPhone ти будеш справді крутим (крутішим, ніж усі інші).

За дослідженнями, автомобільний бренд Porsche є найдорожчим за всі інші бренди. Якщо ви купуєте автомобіль цієї марки, то переплачуєте близько 17 000 євро лише за те, що у вас на капоті буде значок Porsche. Така ціна статусу.

В своїх рекламних роликах компанії підкреслюють свою унікальність і, відповідно, вашу унікальність, якщо ви придбаєте їх товар. «Б’ють» по основних слабкостях людей: бажання бути іншим, статусним, крутим, впевненим у собі і т.д. За все це, звичайно, потрібно платити.

Для чого це все потрібно розуміти?

По-перше, щоб усвідомити: для впевненості в собі не обов’язково носити на руці розкішний годинник (обов’язково дорогої марки) чи їздити на дорогому автомобілі. Це впевненості не додасть, бо завжди знайдеться хтось із дорожчим годинником чи автомобілем. Результат: впевненості наче й не було (бо така людина постійно себе порівнює з іншими). Не витрачайте купу грошей та нервів надарма.

По-друге, часто шопінг використовують для покращення настрою. «Пройдуся я по ринку, щось собі куплю – подарунок зроблю». З часом якщо купувати речі заради задоволення, то це може перерости в шопоманію, коли процес купівлі пов’язується з отриманням задоволення. Як правило, цей стан дуже швидко минає і потрібна нова доза – покупка. Рекомендую робити собі подарунки у вигляді покупок як подяку за досягнення чи успіх (наприклад, успішно виконав роботу). І пов’язувати це не з процесом вибору чи покупки, а з конкретною річчю.

По-третє, потрібно розділяти два значення: що я хочу зараз і що мені дійсно потрібно. Можливо, я просто «клюнув на приманку» і мені враз захотілося це купити. Наприклад, кросівки із 40%-вою знижкою. Кросівки то мені не дуже потрібні, але така-а-а знижка! В цьому випадку ми не економимо 40%, а тратимо 60% – це необхідно розуміти.

Рекомендації, як уникнути непотрібних покупок:

  1. У супермаркет ходіть лише зі списком. З написаним списком. Грошей беріть приблизно стільки, скільки треба на покупки за даним списком. Якщо чогось не написали, то цього товару не купуйте – зробите це наступного разу, коли внесете в список. Через деякий час ви станете професіоналом у складанні списку покупок. Складання списку займає п’ять хвилин часу, а економить солідну суму в місяць.
  2. Не ходіть у супермаркет за одним продуктом, наприклад за хлібом чи молоком. Як правило, коли ви йдете за одним продуктом, вам ще щось приглянеться. Особливо, якщо ви голодні, то можете накупити всяких смаколиків, про які б навіть не подумали, не зайшовши в супермаркет. Результат: гроші потрачені.
  3. Не купуйте нічого в черзі «біля каси». Там ціни завищені і непотрібні дрібнички. Також намагайтеся не купувати кожен раз пакет на продукти. Зможете зекономити 30-50 грн за місяць.
  4. Носіть у гаманці стільки грошей, скільки вам потрібно максимум на кілька днів. Не робіть із гаманця банкомат. Практика показує, що з великої купки гроші тратяться швидше, ніж із маленької. Решту грошей зберігайте на депозиті або в «надійному місці».
  5. Не беріть у супермаркетах візок, якщо без нього можна обійтися. Продуктовий візок та кошичок – прекрасні винаходи маркетологів, які змогли таким чином значно збільшити середній чек покупця. Якщо раніше більшість покупців обмежувалися продуктами, які поміщалися в руках, то тепер можна набирати стільки, скільки хочеш. Головне, щоб вистачило грошей.
  6. Не розраховуйтеся платіжними картками (а тим більше кредиткою). За дослідженнями, з картки людина витрачає на 25% більше, ніж готівкою (з грошима в руці розлучатися важче ).
  7. Купуйте товари «не в сезон». Тоді вони набагато дешевші. Складайте список необхідних речей заздалегідь, аби знати, що потрібно буде купити.
  8. Продукти купуйте гуртом (наприклад, мішок цукру на відсотків двадцять дешевше, ніж вроздріб у розрахунку на кілограм). Це стосується всіх круп і продуктів довгострокового зберігання.
  9. Акції, бонуси, розпродажі, ліквідації товару, знижки і т.д. у більшості випадків – це маркетингові ходи для збільшення продаж, а не чудові нагоди зекономити для вас. Зрозумійте: задача будь-якого магазину – заробити, а не подарувати вам щось собі у збиток.
  10. Не робіть спонтанних покупок. Їх досить легко вирахувати: якщо ви хочете щось купити, але вчора про це навіть і не думали, – це спонтанна покупка. Перед кожною великою покупкою дайте собі час подумати. Чим дорожча річ, тим більше часу відводьте на такі роздуми. Як каже відома приказка: «Ранок вечора мудріший». Не купуйте нашвидкуруч. Куплене в спішці, в паніці рідко виявляється вдалим. Не купуйте речі не свого розміру, незручні, не вашого стилю. Не поповнюйте гардероб речами, які ви потім носити не будете.  
  11. Не дозволяйте продавцям-консультантам робити вибір щодо покупки за вас. Пам’ятайте: задача продавця – продати. Це його робота. Професіонал-продавець швидко виявляє слабкі місця покупця і, як і реклама, тисне на емоції. Обдумування в момент спілкування з продавцями збереже вам не одну тисячу гривень.

Автор: Тарас Радзівіл


Viewing all articles
Browse latest Browse all 45